Pingponglabdák pattogása, illatos kínai teák és barátságos mosolyok töltötték meg a Szegedi Tudományegyetem Konfuciusz Intézetét április 9-én. Az Asztalitenisz Világnap és a Kínai Nyelv Napja alkalmából rendezett különleges eseményen a sport és a kultúra párbeszéde állt a középpontban – magyar és kínai résztvevők együtt fedezték fel az asztalitenisz rejtelmeit, miközben közelebb kerültek egymás nyelvéhez és hagyományaihoz.
Április 9-én egy igazán különleges kulturális és sporteseményre került sor a Szegedi Tudományegyetem Konfuciusz Intézetének szervezésében. Az „Asztalitenisz Párbeszéd: A kínai és magyar pingpong kultúra kapcsolódása” című esemény apropóját a közelgő 16. ENSZ Kínai Nyelv Napja és a 3. Asztalitenisz Világnap adta. A program az SZTE Konfuciusz Teaház sorozat részeként valósult meg, az ATSK Szegedi Asztalitenisz Klub közreműködésével.
A rendezvényre látogatók egy igazán barátságos és vendégszerető közösségbe csöppentek. A szervezők minden apró részletre odafigyeltek, hogy a sport és a kultúra iránt érdeklődők egyaránt maradandó élményekkel távozhassanak. Az esemény során sokat megtudhattunk arról, milyen fontos szerepet tölt be az asztalitenisz a kínai kultúrában – nem véletlen, hogy gyakran „nemzeti labdaként” emlegetik. A program első részében Dr. Wang Rui, a Konfuciusz Intézet kínai igazgatója köszöntötte a résztvevőket, majd Zhong Binbin, a Sanghaji Nemzetközi Tanulmányok Egyetemének hallgatója, valamint Sántha Viktor Kornél amatőr játékos ismertették a sport történetét és egy izgalmas pingpong kvízre is sor került, amelyen a látogatók tesztelhették tudásukat a témakörben. Különösen érdekes volt hallani a magyar Barna Viktor és a kínai Fan Zhendong sportikonok példájáról, akik sokat tettek a sportág kulturális jelentőségének növeléséért.
Az este egyik fénypontja számomra Szögi Szonja, az ATSK profi játékosának bemutatója volt. Szonja bemutatta a különböző ütőfogási technikákat és a szerválási módokat is. Külön öröm volt, hogy az előadás után ki lehetett próbálni a tanultakat, és a bátor jelentkezők azt is megtudhatták, hogy milyen érzés egy igazi bajnokkal játszani. Az este során lehetőség nyílt kínai teakülönlegességek kóstolására is, ami egy igazán kellemes kiegészítése volt az élménydús programnak.
Az SZTE Konfuciusz Intézetének Teaház rendezvénye tökéletes példája annak, hogyan képes a sport – jelen esetben az asztalitenisz – kulturális híd szerepét betölteni. Az este során nemcsak új technikákat sajátíthattunk el, hanem betekintést nyertünk a kínai sportkultúra mélységeibe, miközben barátságos, nyitott közegben találkozhattunk más érdeklődőkkel. A program egyszerre volt informatív, szórakoztató és inspiráló.
Szöveg és fotók: Kőszegi Dajana